Gastronomia końca wieku

You are here

Z jakich powodów kawa jest tak popularnym napojem, jakie są podstawowe zasady przy jej paleniu.

Nasze artykuły

Kawa jest razem z herbatą jednym z najpopularniejszych napojów, codziennie wypija się jej na całym świecie bardzo duże ilości kubków. Jest serwowana na wiele różnych sposobów, w zasadzie w każdym rejonie preferowane są odmienne metody jej parzenia i podawania. Aktualnie na świecie dominują dwie główne odmiany, to znaczy Arabica i Robusta. Odmiany te różnią się wyglądem ziaren, Arabica posiada ziarna płaskie, nieco podłużne, z kolei Robusta jest bardziej owalna i mniejsza.
Zdecydowanie większa różnica jest w smaku, bez żadnego problemu mogą ją wyczuć nawet mniej wprawni miłośnicy kawy. Przykładowo kawa (przeczytaj więcej o ekspresy do kawy wrocław - https://mobilnybarista.pl/wroclaw-kawa-do-biura-ekspresy.html) arabica ma większą delikatność w smaku, niekiedy można w niej wyczuć subtelne korzenne lub czekoladowe nuty. Z kolei Robusta jest bardziej wyrazista, smakuje bardziej cierpko i gorzko. Jej charakterystyczną cechą jest to, że ma dużo więcej kofeiny, przez co ma znacznie lepsze właściwości pobudzające. Tak naprawdę trudno określić, która z tych kaw będzie lepsza, jedni miłośnicy tego napoju preferują delikatną Arabicę a z kolei innym bardziej będzie smakował ostry smak Robusty.
kawa
Author: Segafredo Zanetti
Source: Segafredo Zanetti
Lecz w rzeczywistości poza samym rodzajem ziaren zasadniczy wpływ na całościowy smak ma sposób jej palenia. Pomimo pozorów to nie jest łatwa sprawa, palenie wymaga dużo doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia. Proces palenia złożony jest z paru etapów i w zależności od tego, jak zostaną przeprowadzone otrzymać można różny smak i aromat. W czasie palenia zachodzi w ziarnach dużo procesów chemicznych, jakie uwalniają szereg eterycznych związków odpowiedzialnych za wspaniały smak i zapach, jaki posiada kawa palona.


Duże firmy sprzedające kawę palą ją w sposób zautomatyzowany, w ogromnych maszynach. Nie można powiedzieć, że sprzedawana przez nie kawa jest niesmaczna, lecz jest najczęściej przewidywalna, smak dopasowany będzie do preferencji większej części konsumentów. Jeśli ktoś chciał będzie poszukać czegoś naprawdę oryginalnego i smacznego, to ciekawym pomysłem może być jakaś nieduża palarnia kawy. W tego typu miejscach właściciele często lubią eksperymentować, dzięki czemu trafić można na rzeczywiście niezwykłe smaki.

Więcej na ten temat: