Gastronomia końca wieku

You are here

Napoje z kofeiną, substytuty cukru i ich oddziaływanie na ludzkie zdrowie

Nasze artykuły

Mieszkanie w sercu miast, gdzie jest tłok, ludzie skoncentrowani są na małej przestrzeni, a w powietrzu i wodzie znajduje się sporo substancji, jakich nazw normalny człowiek nie umie nawet swobodnie odczytać, ma swój niebagatelny wpływ na ludzkie życie. Do podstawowych problemów związanych z mieszkaniem w tak bardzo ucywilizowanych obszarach zaliczyć można przewlekłe schorzenia, jakimi jeszcze w poprzednim stuleciu nikt nie musiał się zamartwiać: uczulenia, cukrzyca, nadciśnienie, powszechna nadwaga.
Jedzenie
Author: Bing
Source: http://www.flickr.com
Te bardzoprzewrotne, postępujące niezwykle wolno, lecz nieustępliwie choroby oddziałują na całe ciało – nie tylko na organy, które, można by sądzić, są bezpośrednio wystawione na działanie choroby, jak trzustka na obecność cukrzycy. Zazwyczaj w taki czy inny sposób straci na tym całe ciało. Całości nie ułatwia prawda, że zarówno nadwaga, cukrzyca, jak i podwyższone ciśnienie, pomagają występować tym samym powikłaniom – niszczą cały układ krwionośny, wywołują podnoszenie się cholesterolu. Jeszcze gorszy jest fakt, że obciążony układ krwionośny sprzyja rozwijaniu się cukrzycy, a ta – otyłości - babka jajowata łupina.Stanowi to zaklęte, błędne koło. Dużo z nas pojęło, że cierpiąc na otyłość, pracując po osiem godzin dziennie na siedząco i nie zażywając odrobiny ruchu są skazani na wielkie ryzyko wymienionych chorób, dlatego sięgają po słodzik, który dodają do kawy, herbaty czy do niskokalorycznych ciast, w miejsce cukru.
Pyszne jedzenie
Author: Jaap Joris
Source: http://www.flickr.com
Stanowi to pozornie właściwe posunięcie, jednak nie zawsze – pierwszy słodzik, jaki się pojawił, również jeszcze niedawno najczęściej sprzedawany – aspartam – ma niezwykle niekorzystne działanie na ciało człowieka, prowadząc do uszkodzeń systemu nerwowego i wywołując zwiększone ryzyko chorób nowotworowych - . Choć inne słodziki są bezpieczniejsze, tak w rzeczywistości też nie usuwają pierwotnego problemu. Drugą kwestią jest prawda, że ludzie nie szczędzą sobie kawy – kawa i herbata wiecznie były uwielbiane, lecz nie każdy może te trunki spożywać na potęgę. Zwłaszcza ludzie z nadciśnieniem muszą dość spokojnie, pod kontrolą lekarza i z ciśnieniomierzem pod ręką sączyć słabe napary.

Fakt jest taki, że aby zachować pełnię zdrowia, trzeba zrezygnować z wielu rzeczy: cukru, słodzików, naparów z kofeiną lub teiną. Do pobudzenia się rano wystarczy świeże jabłko, do osłodzenia dnia – odrobina miodu. I mnóstwo sportu. By utrzymać zdrowie, trzeba zmienić cały styl życia i całkowicie oduczyć się zaspokajania pewnych szkodliwych potrzeb.

Zobacz propozycje na smaczne przepisy kulinarne w serwisie na stronie