Gastronomia końca wieku

You are here

Kawiarki

Nasze artykuły

Poemat Adama Mickiewicza Pan Tadeusz w jednej z ksiąg wspomina o kawiarce – osobie wchodzącej w skład służby w dworku szlacheckim, której rolą było robienie i osobliwe serwowanie kawy z dbałością o odpowiednią oprawę.
Kawiarki
Source: www.garneczki.pl
W czasach teraźniejszych słowem „kawiarka” definiujemy zaparzacz ciśnieniowy typu włoskiego, czyli urządzenie znane bez wątpienia niejednemu kawoszowi. Kawiarka pozwala na proste zrobienie naprawdę wonnej, mocnej kawy o intensywnym smaku zbliżonym do smaku kawy z ekspresu. Kawiarkę przed użyciem rozkręcamy, do zbiornika znajdującego się na dole napuszczamy wodę, nakładamy sitko (filtr) i zamieszczamy w nim mieloną kawę ulubionego gatunku. Urządzenie kładziemy na kuchence – para ze zbiornika z wodą przechodzi na skutek ciśnienia przez sitko, a w górnym zbiorniku powstaje doskonały, brązowy napar.Kawiarki wprowadzone zostały na rynek w 1933 roku przez włoską firmę Bialetti, która do chwili obecnej funkcjonuje w ogólnej świadomości, jako lider wśród wytwórców tego typu urządzeń. Robione z prawdziwego zamiłowania do kawy kawiarki oferowane przez Bialetti stanowią nie tylko dumę Włochów, ale także symbol najdoskonalszej jakości wykonania. Logo Bialetti to „mały człowiek z wąsem” (l’omino con i baffi), który widnieje na wszystkich kawiarkach producenta. Inne znane marki, robiące doceniane kafetiery, to np. G.A.T., Frabosk, Gnali&Zani albo Pensofal Italy. Współcześnie dysponujemy znacznym wyborem wzorów (również designerskich) i kolorów kawiarek, stają się one albowiem nie tylko praktycznymi urządzeniami, cenionymi przez kawoszy, ale również interesującymi elementami wyposażenia wnętrz.

Pierwsza kawiarka robiona była z aluminium i do chwili obecnej kawiarki aluminiowe cieszą się ciągłą sławą. Są one absolutnie bezpieczne dla zdrowia człowieka, jednak nie można ich czyścić przy użyciu środków chemicznych, a wyłącznie ciepłą wodą. Kawiarki stalowe – również bardzo popularne – częściej nadają się do użytku na kuchenkach indukcyjnych, nie jest to niemniej jednak regułą. Kawiarki indukcyjne występują w przeróżnych modelach i rozmaitych pojemnościach, chociaż warto podkreślić, że mniejsze pojemności (np. 1 albo 2 filiżanki) rzadziej są dostępne w tego rodzaju wariancie. Szeroką ofertę przeróżnych kawiarek posiada sklep internetowy się, że kafetera zwłaszcza zalecana jest dla tych, którzy doceniają intensywne espresso – powstający napar charakteryzuje się albowiem dużą intensywnością. Nie oznacza to niemniej jednak, że inni kawosze nie mogą używać kawiarek – kawową esencję można rozrobić z wodą lub mlekiem podług smaku. Fani delikatnej pianki mogą nawet kupić specjalne kawiarki do cappuccino (przykładem mogą być te z serii Mukka Express firmy Bialetti). Każdy może, toteż znaleźć kawiarkę idealną dla własnych potrzeb.


Author: A.Z.