Gastronomia końca wieku

You are here

Jakie są najbezpieczniejsze sposoby na archiwizację danych?

Nasze artykuły

Każdy powinien utrzymywać porządek na swoim laptopie. Jeżeli problem z odnalezieniem informacji tyczy się dużej firmy, to powinna ona zatrudnić fachowca, który będzie archiwizował wszystkie informacje.
W każdej znacznej firmie powinna być prowadzona porządna archiwizacja danych na oddzielnym nośniku takim jak dodatkowy dysk twardy albo pendrive. Należałoby oddzielnie archiwizować zdjęcia, filmy lub dane (zobacz niszczenie dysków z danymi osobowymi) kadrowe. Dane warto podzielić tematycznie i pod względem ich kompresji. Robiąc kopię, dobrym pomysłem jest ich spakowanie zatem kompresja. Spowoduje to, że pliki będą mniejsze i zajmą małą ilość miejsca na nośniku, na jakim będą archiwizowane. Pakując pliki, użytkownik mógłby oszczędzić nawet 60% miejsca, a w niektórych wypadkach nawet 90%. Mnóstwo użytkowników nie pakuje danych, ponieważ obawiają się, że stracą one na jakości. Nie ma się wcale czego bać, gdyż pojęcie "kompresji stratnej" zwyczajnie nie istnieje. Wówczas dane zostałyby uszkodzone oraz nie można by było ich odtworzyć.


CV
Author: Laineema
Source: http://www.flickr.com


Teraz wracają do łask płyty DVD, na których można by zapisywać archiwizowane informacje. Płyta jest o tyle niezłym rozwiązaniem, że jest ona niewrażliwa na zmoczenie i pole magnetyczne. Zgromadzone na nich dane nie wymagają przepisywania po jakimś czasie. Oczywiście płytę można by złamać czy też porysować. Jeżeli jednak szanujemy swój sprzęt i chronimy go przed młodszymi dziećmi, to uszkodzenie płyty przestanie mieć jakieś znaczenie. Atutem takiego archiwizowania danych może być również to, że dane zarchiwizowane na płycie nie będą zarażone żadnym wirusem.
Archiwizacja danych na płytach może zająć wiele czasu i dane z płyty muszą być zapisane ponadto na innym nośniku. Można także nagrać kilka płyt, które zawierają te same informacje. Jeżeli dane zmieszczą się na pendrive, także możesz zapisać je kilka razy.