Gastronomia końca wieku

You are here

Główne narzędzia rynkowe

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/vin-de-siecle.pl/includes/menu.inc).

Nasze artykuły

Aby mówić o zdrowej gospodarce, winna ona spełniać kilka wymogów. Jednym z podstawowych jest wolność ekonomiczna wszelkich podmiotów rynku. Jest to taka sytuacja, w której państwo nie wkracza bardzo w codzienne funkcjonowanie firm. W kapitalizmie zakłada się, że im mniejsze znaczenie administracji w obrocie ekonomicznym tym lepiej.


Wolność o której mówimy powinna tyczyć się też metod
finanse
Source: http://www.fss-finanse.pl/
uzyskiwania kapitału. Słowem, organy administracji państwowej mają prawo internować wyłącznie wtedy gdy środki pieniężne zostały zyskane w sposób niezgodny z prawem (pochodzą z przestępstwa). W innym wypadku jest to kwestia układu między stronami.

Oczywiście w zdrowej gospodarce strategii pozyskiwania środków jest sporo, zaczynając od klasycznego zadłużenia aż po emisję rozmaitego rodzaju papierów dłużnych. Żeby to było realne potrzebne są specjalistyczne instytucje finansowe; banki i giełda kapitałowa. Przyjęło się mniemać iż ta ostatnia instytucja życia gospodarczego jest centrum życia ekonomicznego.

Czym więc jest rynek kapitałowy? Definiuje się ją jako miejsce w którym wyprzedaje się oraz kupuje po wyznaczonych cenach rzeczy albo papiery dłużne. Ich ceny muszą być na bieżąco ogłaszane. Ich wartość zależną jest od podaży i popytu na odpowiedni papier. Jak wcześniej napisano, na giełdzie zdołamy handlować wszystkim. Istnieją więc giełdy kawy, wina, diamentów, gazu itp.. Bardzo sławna jednakże jest Giełda Papierów Wartościowych. Handluje się na niej obligacjami oraz akcjami bądź kontraktami terminowymi.


Akcje to podług definicji papier wartościowy umożliwiający posiadaczowi prawo do określonej części dorobku firmy a także prowizji. Udziałowiec nie może
finanse
zostać ograniczany w swoich prawach przez firmę emitującą akcje. Rzecz jasna akcja może zostać zawsze w sposób dowolny i w każdej chwili zbyta.

Emisja akcji jest dla przedsiębiorstwa praktyczną metodą na zdobycie kapitału. Dla inwestora tymczasem - zwłaszcza takiego który zamyśla inwestować długoterminowo - zakup akcji to świetna inwestycja. Udziałowiec może mieć nadzieję na uczestnictwo w zyskach firmy bądź na dochód wynikający z różnicy w cenie nabycia i sprzedaży akcji. Gra na giełdzie jest niezwykle ryzykowna, bowiem ceny akcji mogą przekształcać się z minuty na minutę. Inwestor powinien wykazać się wytrwałością jak też sporą wiedzą.