Gastronomia końca wieku

You are here

Darowizna pojazdu

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/vin-de-siecle.pl/includes/menu.inc).

Nasze artykuły

Darowizna pojazdu jest to przeniesienie własności czterokołowca – pociąga to za sobą określone obowiązki podatkowe.


W rodzinnych stosunkach przeniesienie własności to najpopularniejsza forma darowizny z uwagi na konsekwencje podatkowe.


Umowa darowizny samochodu powinna być sporządzona w pisemnej formie – co do zasady musi mieć ona postać notarialnego aktu, jednakże może być sporządzona z pominięciem notariusza (staje się ważna w chwili wydania samochodu obdarowanemu). Bez względu na to czy jest to darowizna fragmentów auta, czy też całego wozu, umowa (zobacz umowa o pracę na czas określony) powinna koniecznie obejmować pewne nieodzowne elementy takie jak m.in.: miejsce nawiązania umowy, wskazanie darczyńcy a także obdarowanego, oświadczenie darczyńcy o posiadaniu całkowitego prawa własności auta, deklaracja ofiarodawcy o braku obciążeń auta zobowiązaniami na rzecz osób trzecich, deklaracja ofiarodawcy o darowaniu samochodu, oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny, termin wydania czterokołowca.


internecie
Author: University of the Fraser Valley
Source: http://www.flickr.com


przedsiębiorca
Author: Inni PR & Marketing
Source: Inni PR & Marketing


zajęcie
Author: EveryCarListed P
Source: http://www.flickr.com


Co do zasady darowizna auta wywołuje skutki fiskalne. Trzeba jednakże zaznaczyć, iż prawo dopuszcza sytuacje, w których podatek nie jest konieczny, aczkolwiek muszą być przy owej sposobności spełnione określone warunki: uczestnikami umowy darowizny auta będą najbliżsi członkowie rodziny, nabycie własności pojazdu zostało zameldowane do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny.
Jeśli powyższe warunki nie zostaną zrealizowane, wówczas darowizna połowy samochodu bądź całego jest opodatkowana zgodnie z zasadami obowiązującymi dla pierwszej grupy podatkowej.

Zainteresował Cię prezentowany tekst? Jeśli tak, to w najświeższym tekście też znajdziesz coś, co okaże się warte Twojego zainteresowania. Kliknij więc tu!

Wysokość podatku od darowizny w omawianym przypadku jest uzależniona od różnych czynników.